Türkiye’de Boşanma ve Evlilik Oranları

267
Bu Yılın Boşanma ve Evlilik Sayıfları

Evlilik yaşına gelmiş her genç evlilik yolunda ilk adımlarını atarlar. Evlilik toplumumuzda sadece gençlerin evlenmesi değil iki ailenin de akraba olması anlamına gelir. Bu yüzden evlilik kararları başta gençler olmak üzere ailelerin de hem sevinç verici hem de yeni ilişkilerin başlaması demektir.

Ama evlilik ne kadarda güzel olsa da bazı çiftlerin sonu boşanmaya kadar gider. Eskiden boşanma insanlar arasında hoş karşılanmazken günümüzde ise giderek artış göstermektedir.

Evlilik Oranı Düşüyor

Türkiye istatistik kurumu 2018 yılında evlenenlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2.9 azaldığını açıkladı. Kabaca hesaplandığı zaman evlenme hızı binde 6.8 olarak kendisini göstermiştir. 2017-2018 İllere göre evlenme oranını kabaca hesaplamaları ise şu şekildedir.

  • Kilis 8.55
  • Adıyaman 8.29
  • Şanlıurfa 8.2
  • Bayburt 5.39
  • Kastamonu 5.26
  • Gümüşhane 4.43

Görüldüğü gibi en yüksek evlenme oranı Kilis iken en düşük evlenme oranı ise Gümüşhane’ye aittir. Evlenme yaşı erkeklerde 27.8 kadınlarda 24.8 olarak kaydedildi.

Evlilik Oranları

Yurt Dışından Evlilik Oranı

Evlilik oranlarında yer alan statiksel hesaplamalarda yabancı gelin ve damatlar da vardır. Yabancı gelinlerin sayısı 2018 hesaplamalarına göre ülkemizdeki gelinlerin %4.1si yabancı gelinlerden oluşur. Yabancı gelinleri uyruklarına göre bakıldığında son zamanlarda ülkemize mülteci olarak savaştan kaçan Suriyeliler oluşturur. Suriyeli gelinler %15.7 iken bu sırayı ikinci olarak Azerbaycan %13.9 ve son olarak Alman %10.9 gelinler gelmiştir. Yabancı damatlar ise geçen yıl 4 bin 119 olurken, ilk sırayı Alman’lar almıştır. Alman damarların oranı %34.1 iken ikinci sırayı Suriyeliler ve son olarak %13.1 ile Avusturyalılar almıştır.

Türkiye Boşanma Oranları

Evlilik oranları azaldığı gibi boşanma oranları da artışa geçmiştir. Bunları kadınların çalışması, maddi özgürlük, tahammül oranının azalması, şiddetli geçimsizlik, toplumsal olumsuzluklar gibi nedenlerden dolayı evlilik azalırken boşanmalar artmıştır. Verilere göre 2018’de boşananların oranı önceki yıla göre artış göstererek 1.7’ye ulaştı. 2018’de verilerine göre boşanma oranı %10.9 ile artışa geçti. İllere göre boşanma oranlarına bakıldığında İzmir ilk sırayı alırken Hakkari en az boşanmaların olduğu il olarak kayıtlara geçti. İzmir’de boşanma oranı 2.79 iken, Hakkâri’de ise binde 0.16 olmuştur. Boşanmaların %37.6’sı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşti ve  %20.4’ü de evliliğin 6-10 yıl arasında boşanmalar olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz