Adet Düzensizliği Neden Olur?

159
Adet Düzensizliği

Sağlıklı adet döngüsü 28- 30 günde bir görülen döngüdür. Adet döngüsünün normal periyodun erken ya da geç oluşmasına adet düzensizliği denir. Kadınların günlük yaşamlarını olumsuz etkilediği için mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.Son yıllarda yapılan analizlere göre her beş kadından birisinde görülmektedir. Östrojen ve progesteron hormonlarında farklı nedenlere bağlı olarak değişiklikler meydana gelir. Adet düzeni ile ilgili olan hormonların salgılanması hipofiz bezi ile ilişkilidir.

Adet düzensizliğinin birçok nedeni bulunsa da en sık karşımıza çıkan neden hormonların düzensiz salgılanmasıdır. Bununla birlikte adet düzensizliğinin nedenleri, emzirmek, erken menopoz, gebelik, aşırı stres, troid rahatsızlığı, aşırı kilo alma, anoreksia, hormon içerikli doğum kontrol yöntemleri, kronik hastalıklar, polikistik over sendromu ve genetik yatkınlıktır.

Adet Düzensizliği Kimlerde Görülür?

Adet düzensizliği çok sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Her kadın hayatının belirli döneminde adet düzensizliği yaşayabilir. Adet düzensizliği riski yüksek olan kişileri sıralayacak olursak;

1-     Ailesinde adet düzensizliği olan kişiler

2-     Hipotroidi, erken menopoz ve doğum kontrol hapı kullanan kişiler

3-     Lohusa ve emzirme döneminde olan kadınlar

4-     İç genital organ rahatsızlığı ve yetersizliği olanlar

5-     Sık sık düşük yapan kadınlar

6-     Doğuştan ya da sonradan kronik hastalığa yakalananlar

7-     Polikistik over sendromu ve endometriozis rahatsızlığı olan kişilerdir.

Bu kadınlar sık sık adet düzensizliği yaşayabilirler.

Adet Düzensizliğinin Tedavisi

Adet döngüsünün düzenli olması anne olmanın yanında genel vücut sağlığını etkileyen bir durumdur. Kemik erimesi, kan hastalıkları ve kötü huylu tümör gibi ciddi hastalıklardan korunmak için mutlaka adet döngüsünün düzenli olması gerekir.

Adet düzensizliği olan bir kişide ilk önce altta yatan ana neden bulunur. Kan tahlili ve ultrason ile inceleme yapılır. Hormonal rahatsızlıklar tespit edilirse hormon düzenleyici ilaç tedavisi başlanır. Endometriozis ve polikistik over sendromunda yine progestan içerikli ilaç tedavisi uygulanır. Aşırı stres altında olan kişiler için ilk önce stres kaynağını yok etmesi önerilir. Adet düzensizliği vücudun farklı sistemlerini olumsuz etkilediği için ilerleyen zamanlarda kanser gibi ciddi hastalıkların oluşmasına neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz